Jaké známe typy klimatizací?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Hlavním účelem klimatizace je ochlazovat vzduch v místnosti a odvádět teplo ven. Dnešní moderní klimatizace toho však umí mnohem více. Filtrováním vzduchu vás mohou zbavit prachu a mikroorganismů nebo snížit vlhkost v místnosti. Některé z nich mají dokonce funkci ohřevu vzduchu. Na trhu je jich obrovské množství a dělí se do několika variant a skupin podle typu a technických parametrů. V našem článku se budeme zabývat základními typy klimatizací.

Základní dělení klimatizací

Na trhu je velké množství různých modelů klimatizací. Dělí se podle počtu vnitřních jednotek, prostorových možností, požadavků na design a funkčnosti. Existuje také možnost pro ty, kteří nechtějí opravovat klimatizaci – mobilní klimatizace (méně výkonná a levnější varianta). Je vhodný zejména tam, kde není možné instalovat běžnou klimatizaci nebo kde je třeba klimatizovat pouze jednu místnost (přibližně 10 až 40 m2). Jednotku stačí zapojit do elektrické sítě a hadici s vývodem teplého vzduchu vyvést ven otevřeným oknem nebo otvorem ve zdi. Zde je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Levnější modely jsou obvykle hlučnější.

Z hlediska konstrukce a běžného použití se klimatizace dělí podle:

Počet vnitřních jednotek – mono-split, multi-split. V obou variantách je pouze jedna venkovní jednotka.
Typy vnitřních jednotek – nástěnné, kanálové, kazetové, podstropní a parapetní.

Počet vnitřních klimatizačních jednotek

Tento parametr zohledňuje zejména prostorové nároky. Většina klimatizací se skládá ze dvou částí, vnitřní a venkovní jednotky. Tyto klimatizační jednotky se někdy označují jako splitové jednotky. Mono-splitová klimatizace je menší verze, která je vhodná pro prostory, kde je třeba chladit pouze jednu místnost. Jak již název napovídá, k venkovní jednotce je připojena pouze jedna vnitřní jednotka.

Venkovní jednotku lze vidět zavěšenou na fasádách domů nebo bytů. Vnitřní jednotka (výparníková spirála) je umístěna v místnosti a cirkuluje v ní chladivo, které se mění z kapalného na plynné. Odpařování způsobuje, že teplota chladiva je nízká, zatímco teplo je z místnosti odváděno prostřednictvím ochlazeného vzduchu poháněného ventilátorem. Právě tato reakce vypařování vede k odvádění tepla z místnosti. Můžete s ním i topit nebo ho ovládat na dálku pomocí mobilního telefonu.

Multi-split klimatizace je založena na stejném principu jako monosplit klimatizace. Jediný rozdíl je v tom, že k venkovní jednotce je připojeno více vnitřních jednotek, které pak mohou být rozděleny do několika místností. Jednotlivé vnitřní jednotky jsou individuálně nastavitelné a ovladatelné. Díky více vnitřním jednotkám je tento typ klimatizace vhodný zejména pro velké byty, rodinné domy nebo velké multifunkční budovy.

Typy vnitřních klimatizačních jednotek

U různých typů vnitřních klimatizačních jednotek jsou zohledněny požadavky na design a funkčnost:

  • Nástěnné – umístěné ve vyšší části svislé stěny, jsou nejoblíbenějším typem vnitřní klimatizace. Vyznačují se velkou variabilitou designu a barevností.
  • Kanálové – jsou téměř neviditelné, protože jsou většinou skryté v sádrokartonu. Jejich princip spočívá v nasávání vzduchu sacími kanály a jeho následném ochlazování. Ochlazený vzduch se vrací do místnosti vzduchovými kanály. Z celé klimatizační jednotky jsou viditelné pouze nasávací a výfukové mřížky.
  • Kazetové – instalují se pod strop. Jsou ideální do větších místností s vyššími stropy. Nejčastěji se instalují v komerčních budovách (hotely, restaurace…). Jejich velkou výhodou je, že mohou být napojeny na přívod čerstvého vzduchu.
  • Podhledy – jsou vhodné pro prostory s vysokými stropy nebo s nedostatkem místa nad sádrokartonovými podhledy. Jejich výhodou je relativně vysoký výkon. Nejčastěji se používají v obchodech, výrobních halách nebo sportovních zařízeních.
  • Parapetní – vhodné pro prostory s omezeným prostorem nebo tam, kde nelze instalovat nástěnné klimatizační jednotky. Umísťují se pod okno a používají se také jako náhrada běžných topných těles. Kromě toho dokáží dokonale ochladit místnost i v extrémních vedrech.

Klimatizace

Alternativa ke standardní klimatizaci

U standardní klimatizace mohou vícesplitové venkovní jednotky komunikovat s různými typy vnitřních jednotek? Například pomocí kanálových, nástěnných, kazetových nebo podstropních jednotek. Při výběru klimatizace je třeba zohlednit také rozdíly ve výkonu, hlučnosti, spotřebě energie a odvodu kondenzátu.

Standardní klimatizace jsou fajn, ale víte, co je skvělé? Stropní chlazení. Jejími velkými výhodami jsou energetická účinnost, neviditelnost a tichost, snadná obsluha, finanční návratnost, výrazná samoregulační schopnost a žádné riziko tepelného šoku při přechodu z interiéru do exteriéru.

Viete…

… stropní chlazení vám může ušetřit 20 až 50 % nákladů na elektřinu ve srovnání se standardní klimatizací?

Závěr

Klimatizace se dělí podle počtu a typu vnitřních jednotek, prostoru, konstrukčních požadavků a funkčnosti. Rozdíly mezi jednotlivými typy spočívají také ve způsobu odvodu kondenzátu, hlučnosti, počtu doplňkových funkcí nebo spotřebě energie. Ačkoli v minulosti byly klimatizace oblíbeným řešením, dnes nastala nová doba.  Zdravou a z dlouhodobého hlediska úspornější alternativou ke standardní klimatizaci je stropní chlazení. Více se o tom dočtete v našem článku – 5 důvodů, proč je stropní chlazení lepší než klimatizace.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...