Systém stropního chlazení vás bude něco stát. Je třeba počítat s investicí několika desítek tisíc Kč. Záleží na zvoleném systému chlazení, ploše stropů, způsobu instalace a způsobu distribuce vody. Zdravotní a komfortní benefity jsou ale nevyčíslitelné. Ceny je vždy nutné vnímat orientačně. Ovlivňuje je totiž několik faktorů, určující podmínky a vlivy. Také je třeba porovnávat to, co porovnávat lze. Počáteční investice není v přímé úměře s provozními náklady. I když výkon všech systémů stropního chlazení je srovnatelný, rozdíly najdete v efektivitě a flexibilitě. Samozřejmě i řešení s výhodnou cenou – v porovnání s dalšími možnými – je vám dodá funkční a kvalitní stropní chlazení. Systém s 10letou zárukou na trubky a spojovací prvky prostě musí dlouhodobě fungovat v jakékoli cenové relaci.

Co ovlivňuje cenu stropního chlazení?

V prvé řadě samotný strop. Konstrukce a materiál stropu určuje způsob instalace konkrétního systému chlazení. Mokré systémy montáže jsou neaplikovatelné na suchých konstrukcích. Chladicí systém nemůžete aplikovat do monolitu stropu, když strop není betonový. Každý typ konstrukce stropu potřebuje konkrétní druh chladicího systému a jeho instalace. Také záleží na systému distribuce a chlazení vody. Pokud máte kohoutek na chodbě vaší bytovky, víc vás nemusí zajímat. V nových bytovkách se systémy centrální výroby chladicí vody ji máte přivedenou až do bytu a jednoduše se napojíte. Nebo musíte investovat do chillera (chladicí jednotky). Jestli žijete v domě, můžete cirkulaci a chlazení vody řešit čerpadlem, tepelným čerpadlem, soustavou dvou studní nebo výměníkem. Možností je několik, variant investic ještě více.

Jaké jsou provozní náklady

Soustavu chladicích trubek nainstalují na strop zruční specialisté poměrně rychle. Důležitá je ale přípravná fáze, která musí proběhnout už ve stadiu projektu stavby nebo rekonstrukce. Protože chladicí rošt na stropě se musí připojit a voda, cirkulující v trubkách, musí být regulovatelně chlazená. Smyslem a výhodou stropního chlazení by měla být (mimo komfortu a zdravotní nezávadnosti) i ekonomická výhodnost. Nákladová i provozní. Kolik tedy stojí stropní chlazení? Provozní náklady v domě do 200 m2 jsou mezi 50 – 100 ročně nebo méně. V závislosti na zvoleném zdroji chlazení. Tedy mnohem méně, než byste utratili s klimatizací.

Aké sú prevádzkové náklady

Co musím splnit, aby mohl mít můj byt/dům stropní chlazení?

V prvé řadě je nutné mít stropy s takovou konstrukcí, která unese stropní chlazení. Ani ne tak z pohledu hmotnosti, ale z pohledu vhodnosti konkrétního systému ke konkrétnímu stropu. Druhou podmínkou je příprava vhodného systému cirkulace a chlazení vody. V každém případě musí být stropní chlazení součástí projektu stavby nebo rekonstrukce domu či bytu. Celková cena závisí na způsobu realizace a stavební náročnosti systému stropního chlazení. Odborníci vám samozřejmě poradí s výběrem nejvhodnějšího systému.

podmienky stropného chladenia

Modelové příklady a jejich ceny

Varianta 1: Bytovka se plánuje a projektuje

V tomto případě nemáte možnost zasahovat do způsobu realizace stropního chlazení. Když investor bytovky nabízí takovou možnost, budete kupovat byt s hotovým stropním chlazením. Chladicí rošt bude pravděpodobně integrovaný do betonové konstrukce stropu. Systém distribuce a chlazení vody bude v bytovce centrální.

Varianta 2: Byt je hotový a s přípravou

Když jde o novou bytovku, investor může zvolit způsob připraveného stropního chlazení. Systém v bytě není instalovaný, k dispozici je ale přípojka, kterou se můžete připojit na centrální systém chlazení a distribuce vody. V tomto případě je vhodný způsob montáže chladicího systému pod omítku stropu. Přibližná cena: 60-80 € za m2. Pokud se rozhodnete pro suchý způsob instalace pomocí sádrokartonových komponentů, bude vás stropní chlazení stát 150-180 € za m2.

Varianta 3: Holobyt, nový byt, bez přípravy

K dispozici budete mít stejné možnosti montáže jako ve variantě 2. Bude ale nutné investovat do přívodu vody, systému její distribuce a chlazení. V bytech je nejvhodnější chiller (chladicí jednotka).

Stropní chlazení v domě

Samotné systémy trubkových roštů stropního chlazení a způsoby montáže jsou v bytech a domech prakticky totožné. Rozdíly jsou v ploše stropů a ve výběru systému distribuce a chlazení vody. V domech se nejčastěji na distribuci a chlazení využívají tepelná čerpadla, chladiče, výměníky, systém dvou studní nebo chlazení spodní vodou.

Přesnou kalkulaci stropního chlazení pro váš byt můžete získat zdarma. Stačí vyplnit náš formulář.

Výhody stropního chlazení

Pokrokový systém chlazení má tichý chod a je úplně neviditelný. Stěny tak mohou opět patřit obrazům a balkony muškátům.

Vysoké teploty chladicí vody umožňují použití i OZE. Vyrobit teplejší chladicí vodu je navíc levnější a efektivnější.

Na rozdíl od klimatizace využívá stropní chlazení systém sálání, který je mnohem přirozenější a příjemnější než proudění vzduchu.

Systém stropního chlazení nevyžaduje údržbu, montáž je rychlá a pro naše certifikované realizátory jednoduchá.

Rozlučte se s prochladnutím nebo bolestí v kříži. Stropní chlazení nevíří prach a není třeba ho čistit od bakterií jako klimatizaci.