Jistě znáte ten příjemný pocit při vstupu do katedrály nebo do hradu, když je venku 30 stupňů ve stínu a dusno jako na Sahaře. Nemáme na mysli ani tak duchovní zážitek, ale fyzický pocit pohodového chládku. Ten vždy najdete ve starých kamenných stavbách s vysokými stropy, kam si ještě nenašla cestu ventilace nebo klimatizace.

Královský chládek

Pro tento pocit nemusíte hned utíkat do katedrály nebo si koupit zámek. Můžete mít příjemný královský chládek mnohem jednodušeji a za méně nákladů. Komfortní stropní chlazení můžete mít i v nově zrekonstruovaném bytě nebo domě, což je podstatná výhoda tohoto způsobu chlazení bytových prostor. Výhody systémů stropního chlazení se opět přihlásily o slovo. V porovnání s klimatizací jde o velice čisté řešení. Bez víření škodlivého či nakažlivého vzduchu, který musíme dýchat. Stropní chlazení se využívá přibližně od začátku nového milénia. Takže žádná novinka, ale velice aktuální záležitost.

Ekonomicky výhodné a ekologické

Jako by chlazení už nevítězilo v souboji s konvenčními systémy, jde navíc i o peníze. Stropní chlazení samozřejmě splňuje zpřísněné normy energetické náročnosti budov. Relativně vyšší investice se vám vrátí nejen příjemným chládkem (komfortní přidanou hodnotou), ale i ekologickým provozem. Na chlazení vody v systému nepotřebujete spálit kubíky dřeva nebo megawatty elektřiny. Provoz stropního chlazení zastanou i alternativní zdroje energie. Bezpečně a bez zbytečných výdajů. Platíte jen za to, co využijete. Ohřát chladicí tekutinu je finančně nenáročné a nesmírně efektivní. Pokud žijete v moderní domácnosti, můžete využít tepelné čerpadlo či solární kolektory.

Ekologické chladenie

Přirozené chlazení bez průvanu

Stropní chlazení je oproti konvenčním způsobům chlazení „bezprůvanové“. Nevyužívá totiž proudění vzduchu – ochlazený vzduch ze stropu nefouká, ale sálá. Voda v systému přirozeně ochladí nejdříve strop, od nějž chlad postupně klesá do místnosti. Tento systém příznivě ovlivňuje nejen vzduch, ale také komfort dýchání a samotnou existenci v bytovém prostoru. Pokud chladíte starým způsobem – otevřená okna a dveře – vytvoříte průvan. Tento způsob není o chlazení, ale o proudění vzduchu. Se stropním chlazením se vyhnete zdravotním následkům průvanu.

Zdravotně nezávadné chlazení

Každý systém chlazení by měl být co nejméně škodlivý lidskému organismu. Stropní chlazení můžeme směle považovat za zdravotně nezávadné. Jeho používáním prokazatelně netrpí ani alergici. Pohodu pocítí všichni, kterým vadí vše škodlivé ve vzduchu, cirkulujícím uzavřenou místností. Odpadávají tedy i klasické průvanové obtíže: bolesti uší, dutin, krku nebo kříže. Stropní chlazení je tak nenápadné, že ho přehlédnou dokonce i bakterie. Takže jejich likvidace již nebude potřeba.

Rychlá montáž

Instalace a montáž systému stropního chlazení je po přípravě poměrně rychlá a nekomplikovaná. Minimální údržba, maximální výkon. Zruční profesionálové vám do domácnosti zavedou chladicí systém i za jedno odpoledne. A již dalšího dne si můžete užívat chládek, který se časem stane návykovým. Na klimatizaci můžete hned zapomenout. Systém stropního chlazení je tak nenápadný, že jeho přítomnost ani nezaregistrujete. Důkazem jeho existence je jen příjemně chladný vzduch, nic víc. Žádné zvuky, žádné rušivé prvky. Nenechte se omezovat technologiemi, protože domácnost přece patří vám. Místnostem by měly – místo klimatizačních jednotek – kralovat obrazy, rodinné fotografie a suvenýry z dovolené. Chladicí systém nemusí být na očích, aby vám mohl zpříjemnit život.

Rychla montaz stropného chladenia

Nevýhody

Stropní chlazení není perpetuum mobile. Má i své nevýhody: poměrně vysokou obstarávací cenu, které se nevyhnete při všech způsobech montáže, v novostavbách i během rekonstrukce. Ani voda není zadarmo. Další komplikací je, že musíte počítat s přípravou už v projektovém stádiu. V případě výstavby i rekonstrukce. Mimo toho musí být chladicí voda v systému přivedena a odvedena. Systém musí být teplotně regulovatelný. Teplota vody při vstupu i výstupu nesmí přesáhnout limitní hodnoty. Není to však nic, co už byste neznali např. s podlahovým topením. Plošné stropní chladicí systémy také nejsou vhodné do místností s vyšší vlhkostí vzduchu. Docházelo by totiž k nežádoucímu srážení par pod stropem. Proto se nedoporučuje instalace do koupelny. Stropní chlazení může být nainstalované v kuchyni, ale pouze v kombinaci s odvětrávacím ventilátorem nebo digestoří se senzorem vlhkosti. Stropní chlazení dřevostaveb a montovaných staveb má svoje limity. V těchto stavbách přichází v úvahu jen suchá varianta montáže.

stropne chladenie sa neodporuca do kupelne