Pokud žijete v bytovém domě, určitě víte, že horké letní dny jsou – obzvláště ve vyšších poschodí – naprosto nesnesitelné. Před teplem není úniku. Vstupuje do vašeho bytu bez pozvání, a proto je třeba se mu bránit. Dnes už víme, že klimatizace není nejzdravějším řešením chlazení domácnosti. Víření prachu, bakterií či virů a z toho plynoucí zdravotní následky nejsou to, co ve svém domově potřebujeme. Klimatizace sice nárazově vžene do interiéru studený vzduch, ale udělá přitom více problémů než užitku.

Alergické rekce, bolesti svalů, zanícené oči, ztuhlá šíje, rýma, prochladnutí. A ještě horší rizika spojená s viry a bakteriemi. Při používání stropního chlazení REHAU vám nic z toho nehrozí. Vychutnejte si přirozený pocit chladu, srovnatelný s tím, jaký zažijete při vstupu do katedrály či jeskyně. Bez kompromisů, bez zdravotních rizik.

Zdravější domácnost

Velkoplošné stropní chlazení nechladí interiér vháněním studeného vzduchu tak jako klimatizace. Principem je přirozené ochlazování stropu, stěn, předmětů, lidí, živočichů a vzduchu v interiéru. Chlad ze stropu je velmi příjemný a zdravý. Tento způsob chlazení je navíc i velice úsporný. Proces chlazení je sice pozvolný, ale překvapivě rychlý. Systém je také zároveň neviditelný a tichý.

Ať už jde o nový nebo rekonstruovaný byt, stropní chlazení je zdravá alternativa. Jak pro vaše zdraví, tak i pro peněženku. Stropní chlazení nevíří ve vašem interiéru prach, viry, bakterie ani jiné škodlivé nečistoty. Méně prachu znamená méně alergií. Stropní chlazení je navíc ekonomicky šetrné řešení. Je zdravotně nezávadné a v domácnosti úplně nenápadné. Je doslova skryté ve vašem stropě, neviditelné a jeho provoz nikdy neuslyšíte.

Zdroj chladu nebo chladicí jednotka

Před instalací stropního chlazení je třeba mít k dispozici přívod chladicí vody. Ideální je centrální výroba a distribuce chladicí vody, která je v nových bytovkách už celkem běžná. Její přívod můžete najít u dveří vašeho bytu. Pokud ve vašem domě není vybudovaný centrální systém, budete muset investovat do chladiče, tedy zdroje chladu.

Chladič pracuje na principu chlazení kompresí ve výparníku. Voda, ochlazená v chladiči, cirkuluje v chladicím okruhu stropního chladicího systému. Ten ochlazuje strop a následuje proces chlazení interiéru. Chladič může být umístěn na chodbě, v bytě nebo na balkoně.

Možnosti a typy montáže stropního chlazení v bytech

Bytové stropní chladicí systémy lze instalovat několika způsoby. Instalace přímo do monolitu betonové desky na stropě se používá jen v novostavbách. V bytovkách se používá jedině tehdy, když investor už v projektu počítá s centralizovaným bytovým chlazením ve všech bytech. V takovém případě koupíte byt s již nainstalovaným systémem ve stropech místností.

Montáž na mokro

Mokrý způsob se využívá v nových bytech i při rekonstrukcích. Trubkový rošt chladicího systému je montovaný přímo do lišt na stropě. Trubky mají rozestupy 5 – 15 centimetrů. Hustota osazení a celková plocha roštu ovlivňuje výkon a efektivitu chlazení. Po tlakové zkoušce se na rošt nanese (podle přesného postupu) omítka. Systém je po zaschnutí omítky a aplikování nátěru prakticky neviditelný.

Montáž na sucho

Tento dražší, ale flexibilnější způsob se využívá všude, kde se nedá montovat „na mokro“. Trubky jsou v prefabrikovaných sádrokartonových deskách. Husté rozestupy (jen 4,5 cm) maximalizují chladicí výkon. Zpevněné desky tloušťky 3 nebo 1,5 cm se montují na dřevěný nebo ocelový rastr. Stropní chlazení můžete využívat ve všech místnostech mimo koupelny a kuchyně.

Výhody stropního chlazení

Pokrokový systém chlazení má tichý chod a je úplně neviditelný. Stěny tak mohou opět patřit obrazům a balkony muškátům.

Vysoké teploty chladicí vody umožňují použití i OZE. Vyrobit teplejší vodu je navíc levnější a efektivnější.

Na rozdíl od klimatizace využívá stropní chlazení systém sálání, který je mnohem přirozenější a příjemnější než proudění vzduchu.

Systém stropního chlazení nevyžaduje údržbu, montáž je rychlá a pro naše certifikované realizátory jednoduchá.

Rozlučte se s proochladnutím a bolestí v kříži. Stropní chlazení nevíří prach a není třeba ho čistit od bakterií jako klimatizaci.