Jestli se stropní chlazení něčím inspirovalo, tak podlahovým topením. Když se dá plošně přes strop chladit, proč ne i topit? Zvládne jeden stropní systém obě situace? Samozřejmě si můžete zvolit jednu investici s dvojím užitkem – je vám plně k dispozici.

Podlahové či stropní vytápění?

Oba způsoby jednoznačně patří mezi nejkomfortnější systémy zabezpečování tepla v obytných prostorách. I z pohledu zdravotní nezávadnosti. Ale jde i o fyziku. Velkoplošné systémy poskytují rovnoměrnější rozložení teplot v interiéru. To se pozitivně odráží jak v komfortu, tak i v provozních nákladech. Sálavé velkoplošné topení prakticky nemá konkurenci. Neohřívá vzduch, ale předměty a živé organismy. Sálavé teplo neohřívá jen vzduch v blízkosti ohřívacího tělesa, jak to známe s tradičními systémy vytápění. Děje se to sálavě, velkoplošně a proto je rozložení teploty ve vytápěné místnosti téměř rovnoměrné.

Jaké jsou rozdíly mezi podlahovým a stropním vytápěním?

Proč se ale podlahové vytápění využívá víc než to stropní? Protože oba velkoplošné systémy fungují na stejném principu, jde znovu jen o komfort. Podlahovka dává pocit teplých nohou, při stropním vytápění sála teplo shora. Výhodou stropního topení je však to, že netopíte „do nábytku“. Větší plocha by měla mít logicky vyšší výkon. Pokud bychom se na šíření tepla podívali laicky, tedy slovy „teplo stoupá nahoru“, stropní topení ztrácí smysl… Je to ale jinak. Teplo reálně nestoupá nahoru, ale šíří se od zdroje tepla všemi směry do chladnějšího prostředí či materiálu. Teplo se šíří podobně jako záření. Nahoru tedy nestoupá teplo, ale jen teplý vzduch, protože je lehčí. Ve vytopené místnosti je teplota stropu průměrně o jeden °C vyšší než teplota vzduchu. Naopak teplota podlahy je o stupeň nižší než teplota vzduchu.

Jak funguje stropní vytápění?

Ohřátím vody v trubkovém roštu se na náběhovou teplotu za pár minut ohřeje strop. Pod ním vznikne přibližně 20centimetrová vrstva teplého vzduchu. Je lehčí, neklesá a nepustí ke stropu chladnější vzduch. Strop tedy není ochlazovaný a narůstá i sálavá složka vytápění. Postupně se ohřívají stěny, předměty, lidé, zvířata a vzduch. Pokud je systém správně dimenzovaný a nastavený, reaguje na regulační podnět poměrně rychle. Závisí to samozřejmě i na materiálu stropu, ale reakce je rychlá a energetická účinnost prakticky nemá konkurenci. Zásadní výhodou systému stropního vytápění je jeho chladicí potenciál. V létě se dá přepnout do podobně účinného chladicícho módu.

Dva způsoby využití v jednom systému

Ty stejné trubky s kapalinou, ten samý systém, podobný výkon a úsporný provoz. „Dva v jednom“ v ceně jedné investice. Stropní systém, využívaný na vytápění i chlazení, se jednoznačně vyplatí. Systémy podlahového, stropního i stěnového vytápění se stále častěji používají i v českých domácnostech. Z pohledu efektivity nemá stropní vytápění REHAU konkurenci. Vyprodukuje podstatně více tepla, a za méně peněz než jakýkoli radiátor nebo topení na pevné palivo.

Jiný vyšší komfort

Sálavý pocit tepla stropního topení je jiný, než na jaký jsme zvyklí. Princip a fyzikální způsob tohoto systému vytápění je úplně přirozený. Funguje jako sluneční záření. A takový hřejivý pocit si rychle zamilujete. Výhodami jsou neviditelnost, zdravotní nezávadnost a zanedbatelné až nulové nároky na údržbu. Náš systém stropního vytápění je stavěný na náročné provozní požadavky a kritéria. Top systém si žádá top materiály. O tepelnou pohodu ve vaší domácnosti se postarají polyetylenové trubky Rautherm Speed PE-Xa 10 x 1,1. Jsou vybavené ochrannou vrstvou proti difúzi kyslíku. S tloušťkou 1 cm dokážou odolat teplotám v rozmezí – 10 až + 90°C. Velkorysá záruka na trubky a spojovací komponenty je 10 let. Slyšíte to ticho? To hřeje stropní topení REHAU.

Nejčastěji kladené otázky

Stropní vytápění a chlazení zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty v interiéru, což přináší vyšší komfort a nižší provozní náklady. Tyto systémy sálavého vytápění a chlazení neohřívají přímo vzduch, ale předměty a živé organismy v místnosti. To vede k vyšší energetické účinnosti a zabraňuje víření prachu a bakterií, což je častý problém klimatizačních systémů.

Hlavní rozdíl mezi podlahovým a stropním vytápěním spočívá v pocitu tepla. Podlahové vytápění dává pocit teplých nohou, protože teplo sálá ze spodní části místnosti, zatímco stropní vytápění sálá teplo shora. Stropní vytápění má tu výhodu, že netopíte do nábytku a teplo se šíří rovnoměrněji.

Ano, moderní stropní systémy mohou efektivně vytápět a chladit prostory pomocí stejného systému potrubí. Tyto systémy nabízejí vysokou účinnost a umožňují úsporu nákladů, protože jedna investice pokrývá oba režimy – vytápění v zimě a chlazení v létě.

Stropní vytápění funguje na principu sálavého tepla, kdy ohřátá voda proudí trubkami umístěnými ve stropě, ohřívá strop a postupně i předměty a osoby v místnosti. V režimu chlazení systém udržuje nižší teplotu stropu, takže teplota v místnosti je příjemně chladná bez proudění studeného vzduchu.

Chytrý termostat, jako je NEA SMART 2.0, se dokáže učit z vašich každodenních zvyklostí a přizpůsobit systém vytápění nebo chlazení vašim potřebám. Má funkci detekce otevřených oken a zónového vytápění, což znamená, že dokáže efektivně regulovat teplotu v každé zóně domu podle potřeby, což vede k výrazným úsporám energie.

Výhody stropného chladenia

Pokrokový systém chlazení má tichý chod a je úplně neviditelný. Stěny tak mohou opět patřit obrazům a balkony muškátům.

Vysoké teploty chladicí vody umožňují použití i OZE. Vyrobit teplejší chladicí vodu je navíc levnější a efektivnější.

Na rozdíl od klimatizace využívá stropní chlazení systém sálání, který je mnohem přirozenější a příjemnější než proudění vzduchu.

Systém stropního chlazení nevyžaduje údržbu, montáž je rychlá a pro naše certifikované realizátory jednoduchá.

Rozlučte se s prochladnutím nebo bolestí v kříži. Stropní chlazení nevíří prach a není třeba ho čistit od bakterií jako klimatizaci.