Dům s klimatizací poznáte na první pohled. Fasádu totiž „zkrášluje“ kondenzační jednotka a podobná je i v domě. Při dlouhodobém používání klimatizace určitě pocítíte negativní zdravotní následky. Pokud hledáte estetičtější, zdravější a také úspornější alternativu chlazení do interiéru domu, pak jednoznačně vyberte stropní chlazení. Jde o hospodárný, efektivní a z pohledu komfortu i příjemný způsob, jak v létě schladit domácnost. Je aplikovatelný jak v novostavbě, tak i během rekonstrukce domu. Při použití systému stropního chlazení REHAU doslova pocítíte příliv benefitů. Stropní chlazení v domě má minimální provozní náklady a spotřebu elektrické energie. V domě do 200 m2 je to jen 50 -100 € ročně. Často i méně, v závislosti na zvoleném zdroji vody a chlazení. Stropní chlazení má oproti klasické klimatizaci přibližně o 50 % vyšší účinnost.

Zdroj a chlazení vody

Stropní chlazení může správně fungovat jedině tehdy, pokud jsou vyřešeny dvě podmínky: zdroj vody a její chlazení. Stropní chladicí systémy rodinných domů mohou chladicí vodu získávat různými způsoby. Poslouží třeba reverzibilní tepelné čerpadlo – takové, které v zimě ohřívá vodu cirkulující v systému topení a v létě ji zase chladí v chladicím systému. Zdrojem vody může být i systém dvou studní s výměníkem, využívající spodní vodu. V chladicích systémech je možno použít i chiller, tedy chladicí jednotku. Zdroj vody a způsob jejího chlazení musí posoudit odborník a musí být součástí projektu stavby nebo rekonstrukce.

Stropní chlazení do celého domu?

Stropní chlazení není vhodné pro všechny místnosti. V prvé řadě se nehodí tam, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Na strop koupelny nebo vnitřního bazénu stropní chlazení nepatří. Důvodem je riziko kondenzace par na stropě. V kuchyni je ideální stropní chlazení kombinovat s inteligentním odsáváním par při vaření, doplněným o senzor vlhkosti. V každém případě se stropní chlazení v domě vyplatí. Ať zvolíte jakýkoli zdroj vody a chladu, jde o výborné řešení komfortu v domácnosti. Ve všech hlediscích: ekonomickém, energetickém i ekologickém.

Regulace je skvělý pomocník

Každé plošné – tedy i stropní – chlazení musí mít regulaci. Ta zabezpečuje bezproblémový chod systému. Také brání znehodnocení chlazených ploch a stavebních konstrukcí. Ucelený systém inteligentní regulace REHAU řeší prostorovou regulaci, ovládání zdroje chladu, ventilů a čerpadel. A samozřejmě brání kondenzaci.

Možnosti instalace stropního chlazení v domě

Systém integrovaný v betonu Ideální způsob montáže pro novostavby. Jde také o nejlevnější z dostupných způsobů instalace. Aplikuje se při tvorbě stropní konstrukce už ve fázi hrubé stavby. Ke spodní stropní výztuži jsou připevněné vysoce odolné trubky RAUTHERM s průměrem 14 až 17 mm. Chladicí registr se montuje maximálně 1,5 cm od spodního líce stropu. Chladicí rošt je po zalití betonem součástí monolitu stropu.

Montáž pod omítku Další, často používaný, způsob instalace na mokro se využívá i při rekonstrukcích původních stropů v domě. Na nosný strop jsou do lišt v rozestupech 5 – 15 cm namontované trubky. Čím hustěji jsou trubky v roštu umístěné (tedy zabírají větší plochu stropu), tím je systém výkonnější. Po tlakové zkoušce se rošt zakryje omítkou. Po zaschnutí a ošetření nátěrem je stropní chladicí systém neviditelný.

Montáž suchou pokládkou Flexibilní a finančně nejnáročnější způsob je ideální pro dřevostavby, montované stavby, podkrovní stropní konstrukce a tam, kde se nedá montovat na mokro. Na dřevěný rastr se instalují sádrokartonové desky, v nichž jsou zabudované trubky chlazení a předvrtané instalační otvory. Rozestupy trubek jsou 4,5 cm, což zajišťuje maximální chladicí výkon. Tloušťka desek je 3 nebo 1,5 cm.

Výhody stropního chlazení

Pokrokový systém chlazení má tichý chod a je úplně neviditelný. Stěny tak mohou opět patřit obrazům a balkony muškátům.

Vysoké teploty chladicí vody umožňují použití i OZE. Vyrobit teplejší vodu je navíc levnější a efektivnější.

Na rozdíl od klimatizace využívá stropní chlazení systém sálání, který je mnohem přirozenější a příjemnější než proudění vzduchu.

Systém stropního chlazení nevyžaduje údržbu, montáž je rychlá a pro naše certifikované realizátory jednoduchá.

Rozlučte se s proochladnutím a bolestí v kříži. Stropní chlazení nevíří prach a není třeba ho čistit od bakterií jako klimatizaci.