5 důvodů, proč je stropní chlazení lepší než klimatizace

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Zvyšující se průměrná roční teplota každým rokem posiluje důvody pro instalaci klimatizace. Je to však jediná a nejlepší volba? Z mnoha stran se ozývají hlasy o tom, jak drahý je provoz klimatizace a jaký negativní dopad má na naše zdraví. Existuje však jiná cesta? Řešením je stropní chlazení, které v porovnání s klimatizací spojuje několik výhod. O tom si povíme v našem článku.

Princip fungování klimatizace a stropního chlazení

Proč je stropní chlazení v mnoha ohledech lepší než klimatizace? Pro vysvětlení je nutné uvést alespoň základní princip obou zařízení. Klimatizace a stropní chlazení mají na první pohled mnoho společného, přesto mezi nimi existují zásadní rozdíly. Klimatizace fungují tak, že ochlazují vzduch a následně jej vyfukují do prostoru. Nástěnná klimatizace se skládá ze 3 hlavních částí:

  • Venkovní kondenzační jednotka – skládá se ze samostatného kondenzátoru s kompresorem umístěným venku.
  • Vnitřní jednotka – obsahuje výparník. Dělený systém obsahuje pouze jednu vnitřní jednotku (nejoblíbenější varianta v domácnostech). Naproti tomu systém multisplit obsahuje několik vnitřních jednotek. Používá se především ve velkých budovách a multifunkčních prostorách.
  • Spojovací potrubí – chladivo jím prochází a mění se na chladící kapalinu. Čím kratší je potrubí, tím nižší jsou energetické nároky a tím vyšší je účinnost.

V současnosti se pro chlazení prostoru stále používá více klimatizace než stropní chlazení. Důvodem je především nižší pořizovací cena, minimální nároky na instalaci a uživatelský komfort. Lidé však stále častěji požadují snížení energetické náročnosti provozu, a tím i snížení celkových nákladů. Právě tato skutečnost dává přednost stropnímu chlazení, které představuje výrazně energeticky účinnější alternativu chlazení prostoru.

Stropní chlazení lze popsat jako velkoplošné chlazení pomocí chladící vody cirkulující ve vestavěném potrubí. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že pracuje pouze s malým teplotním rozdílem a rovnoměrně ochlazuje prostor na principu sálavého chlazení. Lákadlem pro zájemce je kromě energetické účinnosti především zdravotní nezávadnost. Na tělo nefouká přímo studený vzduch, v místnosti se nevíří prach a nedochází k velkým teplotním šokům.

Nejdůležitější důvody, které řadí stropní chlazení před klimatizaci, lze shrnout do pěti bodů.

Muž instaluje stropní chlazení

1. Zdraví vám poděkuje

Zdravotní výhody spočívají především v tom, že stropní chlazení nefouká vzduch do prostoru, tj. nevytváří průvan, což je pro mnoho lidí skutečný problém. Souvisí například se zánětem středního ucha nebo problémy se zrakem. Další výhodou je, že při stropním chlazení nedochází k víření prachu, který způsobuje potíže s mnoha respiračními chorobami a alergiemi. V neposlední řadě je výhodou, že díky stropnímu chlazení nedochází k náhlým teplotním výkyvům a teplotním šokům, které mohou způsobit vážnější zdravotní problémy.

2. Méně rušivé chlazení

Stropní chlazení je zabudováno ve stropě, takže ho není skoro vidět. Důležitější však je, že na rozdíl od klimatizace zde odpadají problémy s hlučným provozem. Je proto ideálním řešením pro všechny typy objektů – rodinné domy, byty, polyfunkční objekty či obchodní prostory. Naopak, není vhodné do prostor se zvýšenou vlhkostí (riziko kondenzace) a do prostor s velmi vysokými stropy nad 6m.

Pro větší pohodlí a dosažení nejlepšího možného výkonu při optimální teplotě v místnosti by měla být zakryta co největší část stropní plochy. Dejte si však pozor na teplotu chladicí vody v potrubí. Neměla by být příliš nízká, jinak by mohlo dojít ke kondenzaci. 

3. Energeticky úspornější

Energetická účinnost je jedním z hlavních lákadel pro volbu stropního chlazení. Provozní náklady jsou výrazně nižší (-50 %), a to především díky vyšší teplotě chladícího média, tj. menšímu rozdílu mezi venkovní teplotou a teplotou chladícího média. Pokud je stropní chlazení napájeno vodou z vlastní studny, jsou úspory ještě vyšší.

4. Příjemnější chlad

Velmi důležitý je také tepelný komfort, i když jde o subjektivní pocit. Při použití klimatizace na naše tělo fouká studený vzduch, což může z dlouhodobého hlediska vést k celé řadě zdravotních problémů. Ani teplotní šoky nejsou příjemné. Naproti tomu stropní chlazení zajišťuje rovnoměrný teplotní profil v ustáleném provozu. Princip sálavého chlazení je totiž zcela přirozený a pro lidské tělo ještě příjemnější.

5. Jednoduchá údržba

Při porovnání stropního chlazení a běžné klimatizace z hlediska údržby jednoznačně vítězí stropní chlazení. Proč? Především není nutné chladící systém pravidelně dezinfikovat a čistit. Je to také proto, že stropní chlazení nepřitahuje prach. Naproti tomu majitelé klimatizací musí pravidelně měnit filtry, jednou ročně provádět celkovou údržbu a zařízení kompletně čistit.

Teplota v místnosti

Závěr

Ačkoli je klimatizace stále častější volbou pro vytvoření pohodlí domova i v horkých letních dnech, nyní se to začíná měnit. Stropní chlazení má ve skutečnosti řadu výhod, díky nimž je stále oblíbenější. Mezi nejdůležitější výhody patří energetická účinnost, zdravotní nezávadnost, tichý provoz a snadná údržba.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...