Správné větrání místnosti

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Správné větrání místností má vliv nejen na náš domov, ale také na naše zdraví. Zjistěte, jak to funguje a jak k tomu přistupovat. Ačkoli by se mohlo zdát, že vzduch je všude kolem nás a není třeba mu věnovat pozornost, není to pravda. Přečtěte si, proč byste si měli častěji dopřávat čerstvý vzduch.

Jak zajistit správné větrání?

Ačkoli k pohybu vzduchu dochází neustále, v interiéru jej lze rozlišit podle zdroje takto:

Přirozené větrání

K přirozenému pohybu vzduchu dochází především při otevření okna nebo dveří. V tu chvíli dochází k výměně vzduchu v místnosti za venkovní vzduch. Ve výchozím nastavení má venkovní vzduch jinou teplotu než vnitřní vzduch. To znamená, že v zimních měsících vpouštíme dovnitř chladný vzduch a v létě teplý vzduch ven. Další nevýhodou přirozené výměny vzduchu je častý únik tepla. Pokud je větrání správné podle technické normy, tj. v běžném obytném prostoru se za hodinu vymění 50 % objemu vzduchu, pak dochází k poměrně vysokým tepelným ztrátám a potřeba tepla na vytápění je až o 40 % vyšší.

Řízené větrání

K řízenému pohybu dochází při výměně vnitřního vzduchu s venkovním vzduchem pomocí mechanického rozdělovače vzduchu. Čerstvý vzduch je přiváděn do interiéru pomocí větracích zařízení a současně je odsávaný vzduch odváděn zpět ven. K zabránění tepelným ztrátám se používá rekuperace tepla, která dokáže zpětně získat teplo z odváděného vzduchu a zároveň ho předat přiváděnému čerstvému vzduchu zvenčí. V letních měsících se rekuperační výměník často obchází obtokem. K úpravě přiváděného vzduchu můžete použít například zemní glykolový výměník tepla, který do značné míry pomáhá zajistit pravidelný přívod čerstvého vzduchu o optimální teplotě.

Zároveň nedochází k nadměrným energetickým ztrátám a výhodou rekuperačních výměníků někdy může být i to, že mohou současně předávat vlhkost do přiváděného vzduchu. Účinnost rekuperace tepla se může pohybovat v rozmezí 80 až 95 % v závislosti na zvoleném rekuperačním výměníku a objemu vzduchu, který jím prochází.

Význam správného větrání

Správné větrání místnosti přináší mnoho výhod. V první řadě je to optimální hladina CO2, která je pro člověka důležitá, protože má velký vliv na správné fungování mozku a psychickou pohodu. Při použití filtrace se do místnosti nedostanou nečistoty, jako je prach nebo pyl. Filtrace dokáže do určité míry vyčistit vzduch, což má pozitivní vliv na alergiky. Častý přívod čerstvého vzduchu může zabránit nadměrnému hromadění vlhkosti. Tím se sníží výskyt bakterií, mikrobů nebo plísní v místnostech. Díky správnému větrání je prostředí čistší a zdravější. Použití rekuperační jednotky může mít dokonce pozitivní dopad na budoucí zhodnocení nemovitost

Věděli jste, že…

… je třeba brát v úvahu také roční období, pokud jde o ideální vlhkost v interiéru? Zatímco v zimě by se optimální vlhkost vzduchu v místnosti měla pohybovat mezi 50 a 60 %, v létě musí být nastavena na nižší hodnoty – mezi 45 a 55 %. Pokud jsou tyto hodnoty často překračovány, nasycený vzduch se začne srážet a v nevětraných nebo těžko přístupných prostorách se začnou tvořit plísně. Naopak příliš nízká vlhkost může vést k popraskání rtů a dalším zdravotním problémům.

Jak zlepšit větrání v místnosti?

V souvislosti s přirozeným větráním je třeba splnit řadu podmínek, aby byl pohyb vzduchu v místnosti co nejideálnější. To závisí na ročním období, ale obecně by mělo být zajištěno větrání:

  • krátce,
  • intenzivně,
  • celý objekt najednou.

V průvanu se vzduch vyměňuje mnohem rychleji a efektivněji. Větrání by se nemělo omezovat pouze na ranní a večerní hodiny. Záleží na velikosti místnosti, vlhkosti nebo počtu osob v domácnosti, ale větrání by se mělo opakovat každé dvě hodiny. Doba trvání závisí na venkovní teplotě. V zimě stačí 5 minut, v přechodném období 10 až 20 minut a v létě alespoň 30 minut. Se stoupající teplotou se doporučuje větrat déle a častěji. Ani dokonalé přirozené větrání však v praxi nedokáže zajistit úplnou výměnu čerstvého vzduchu, a proto je dosažení zdravé hladiny oxidu uhličitého energeticky velmi náročné. Dokonalejším řešením je v tomto případě jistě větrání pomocí rekuperace tepla.

Správné větrání je prospěšné pro vaše zdraví

Účinnější větrání

Pravidelný přísun čerstvého vzduchu má vliv na nás i na naše životní prostředí. Důležité je větrání. Díky použití řídicí jednotky může být také efektivnější. Zabraňuje tepelným ztrátám a udržuje náš domov v čistotě a pohodlí.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...