Podlahové chlazení a jeho efektivita

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Jedním ze zdravých a účinných způsobů, jak v horkých letních měsících ochladit svůj domov, je podlahové chlazení. Pokud tedy máte doma podlahové vytápění, neváhejte využít i tuto možnost. O jeho výhodách a účinnosti si povíme v našem článku.

Systém podlahového chlazení

Pokud máte doma podlahové vodní vytápění, je škoda ho v létě nevyužít k chlazení. Jediným rozdílem je teplota vody v systému. V kombinaci s tepelným čerpadlem je podlahové vytápění ideálním způsobem, jak dosáhnout příjemného klimatu ve vašem domě nejen během topné sezóny, ale i během horkých letních dnů.

Pokud je podlahové vytápění správně sladěno s tepelným čerpadlem (dostatečná hustota potrubí cca 10 – 15 cm), nejsou z hlediska chlazení nutné téměř žádné další investice. Doporučuje se však doplnit zónovou regulaci, například Nea Smart 2.0 od REHAU, pokud ji původně uvažované podlahové vytápění již nemá. Je to proto, že princip podlahového chlazení je stejný jako u podlahového vytápění. Potřebujete pouze tepelné čerpadlo, které je schopné reverzního provozu. Celý proces chlazení však probíhá ve stejných trubkách jako u podlahového vytápění.

Protože je podlahové chlazení založeno na metodě vyzařování chladu do prostoru, tepelné čerpadlo čerpá do topného systému vodu o snížené teplotě 17 až 18 °C. Tím se povrchová teplota podlahy sníží přibližně na 21 °C. Důležité je také zmínit, že tato snížená teplota dokáže ochladit celý interiér na příjemnou a zdravou teplotu.

Víte, že…

…s podlahovým chlazením se nemusíte obávat nežádoucí kondenzace na trubkách uložených pod podlahou nebo promáčení podlahy? Tepelné čerpadlo s vhodnou regulací, jako je například Nea Smart 2.0, optimalizuje teplotu vody a udržuje ji stále nad rosným bodem.

Výhody podlahového chlazení

Obecně lze výhody podlahového chlazení shrnout takto:

  • minimální provozní náklady,
  • úspora místa,
  • snadná obsluha,
  • rovnoměrné chlazení interiéru,
  • vytápění a chlazení v jednom systému se společnou regulací,
  • zdravý způsob chlazení.

Nejdůležitějším aspektem ve vztahu k výhodám podlahového chlazení je zdravotní hledisko. U běžné klimatizace je totiž větší teplotní rozdíl, což znamená zvýšené riziko zdravotních problémů. Ty jsou nejčastěji spojeny se zhoršenou imunitou a termoregulací organismu, což vede k větší náchylnosti k nemocem. Druhým aspektem je skutečnost, že podlahové chlazení zabraňuje víření prachu, roztočů a bakterií, což ocení zejména alergici a astmatici. Tím, že nevzniká průvan, vzduch v místnosti proudí přirozeně a rovnoměrně.

Skutečnost, že u podlahového chlazení snížíte teplotu vody v systému pouze o 3 °C, znamená, že do hry vstupuje ekonomické hledisko a s ním spojený fakt nižších provozních nákladů a úspory životního prostředí. Nezapomeňte také, že studený vzduch je těžší, takže se drží u země (podlahy). V takovém případě změny teploty jako první pocítí lidské nohy. Proto během horkých letních dnů přináší chladnější podlaha větší tepelnou pohodu než chlazení a proudění studeného vzduchu v prostoru. Navíc je zde výhoda úspory místa (žádné vnitřní klimatizační jednotky…).

Podlahové chlazení má mnoho výhod.

Podlahové chlazení má mnoho výhod.

Nevýhody podlahového chlazení

Podlahové chlazení má také své nevýhody. V porovnání s výhodami však nevýhody podlahového chlazení nehrají při rozhodování o jeho instalaci zásadní roli. V tomto ohledu hraje nejdůležitější roli dostatečná tepelná ochrana domu. U podlahového chlazení může být problémem zvýšené sluneční teplo, které sálá především z oken. Z tohoto důvodu je důležité pořídit vnější žaluzie, které v mnoha případech zvyšují počáteční náklady.

Další nevýhody podlahového chlazení lze shrnout následovně:

  • omezený výkon – nelze očekávat chlazení při teplotách pod 24 °C, proto je důležité vnější zastínění oken,
  • studené nohy – je nutné nosit pantofle nebo by měl být v prostorách, kde jsou čtyřnohé děti, dočasně umístěn koberec,
  • nutné udržování přiměřené vlhkosti v interiéru – tento typ chlazení ji nesnižuje.

Protože podlahové chlazení není vhodné pro osoby přecitlivělé na studené nohy, je vhodnější a mnohem účinnější chlazení stropní nebo nástěnné.

Podlahové chlazení má také své nevýhody. V porovnání s výhodami je jich však mnohem méně.

Podlahové chlazení má také své nevýhody. V porovnání s výhodami je jich však mnohem méně.

Závěr

Vodní podlahové vytápění můžete efektivně využít také pro podlahové chlazení. Jediným rozdílem mezi nimi je snížená teplota vody v systému. Podlahové chlazení přináší výhody, které spočívají ve zdravotním, ekonomickém a ekologickém rozměru. Navíc se nemusíte obávat kondenzace na potrubí a horší účinnosti ve srovnání s běžnou klimatizací. Naopak. Jediné významné omezení je pro osoby, které jsou přecitlivělé na pocit studených nohou.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (1)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...