Nejtišší klimatizace je stropní chlazení

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Obtěžuje vás hluk klimatizace, ale chcete, aby byl váš interiér v horku příjemně chladný? Málokdo ví, že nejtišší klimatizací je stropní chlazení. Stropní chlazení přináší řadu výhod všem, kteří s ním přijdou do styku – od rodin, které si doma užívají tepelnou pohodu i v těch nejteplejších dnech, až po zaměstnavatele, kteří se těší z nižších nákladů na chlazení a spokojených zaměstnanců. Zajímá vás, jaké jsou největší výhody stropního chlazení? Čtěte dále a možná se i vy rozhodnete pro tišší alternativu chlazení interiérů.

Když potřebujete ticho

Jednou z nevýhod tradiční klimatizace je hluk, který vydává při chlazení. Bohužel si tuto vlastnost mnoho lidí uvědomí až poté, co si klimatizaci nainstalují a začnou ji používat. To bývá problém zejména tehdy, když:

  • V práci – neustálý hluk v pozadí může mít nepříznivý vliv na spokojenost a produktivitu zaměstnanců,
  • relaxaci s rodinou nebo přáteli – když trávíte čas se svými blízkými, pravděpodobně nechcete, aby byl naplněn hlukem klimatizace,
  • spánku – když je svět kolem vás tichý a vy chcete spát v příjemné teplotě, bude vám i tichý zvuk klimatizačních jednotek připadat jako nesnesitelný hluk.

Tradiční klimatizace snižuje teplotu vháněním studeného vzduchu do místnosti. To má dvě nevýhody. První je, že klimatizace musí mít zabudované motory, které pohánějí ventilátory umožňující distribuci chladného vzduchu v místnosti. Právě proudění vzduchu vytváří typický hluk klimatizace. Druhou nevýhodou je samotné proudění studeného a suchého vzduchu, které může způsobit řadu zdravotních problémů – od svalového napětí až po dýchací komplikace. Princip stropního chlazení obě tyto nevýhody eliminuje. Chlad se do prostředí dostává vyzařováním z velké plochy. V důsledku toho v místnosti nedochází k žádnému hluku ani nepřirozenému pohybu vzduchu.

Instalace stropního chlazení

Instalace stropního chlazení

Nešetří jen vaše uši

Kromě toho, že chrání vaše uši před hlukem klimatizace, je stropní chlazení šetrné i z jiných hledisek. Nejprve zmíníme výhodu, která pravděpodobně osloví většinu lidí – úsporu peněz. Počáteční náklady jsou sice o něco vyšší, ale rozhodně se vyplatí investovat do kvalitního systému a odborné instalace. Z dlouhodobého hlediska se vám tyto peníze vrátí na údržbě a celkové životnosti systému. Na pravidelné čištění, dezinfekci a výměnu chladiva jako u klasické klimatizace můžete klidně zapomenout. V případě stropního chlazení se můžete těšit na roky, někdy i desetiletí, po instalaci bez nutnosti jakýchkoli servisních zásahů.

Kromě efektivity z hlediska provozních nákladů je velmi důležitou výhodou stropního chlazení také úspora vašeho zdraví. Proudění studeného a suchého vzduchu z klimatizační jednotky může mít za následek např:

  • ztuhnutí svalů vystavených chladu,
  • dýchací problémy,
  • alergické reakce na prach,
  • oční problémy způsobené suchým vzduchem.

Při stropním chlazení je teplo ze vzduchu předáváno chladicímu médiu rovnoměrně a plynule. Chlazení interiéru na principu sálavého chlazení je pro lidský organismus přirozenější. Kromě eliminace zdravotních rizik spojených s klimatizací si proto můžete vychutnat příjemnější subjektivní pocit z tohoto typu chlazení. To pomáhá dosáhnout tepelné pohody v místnosti, která využívá stropní chladicí systém.

Víte, že…

… stropní chladicí systémy si díky svému spolehlivému a na údržbu nenáročnému provozu vysloužily přívlastky jako „bezúdržbový“ a „vícegenerační“? Kvalitní systémy stropního chlazení mají záruku životnosti až 50 let.

Kromě zdraví šetří také místo

Výhoda, kterou ocení zejména majitelé menších bytů, spočívá v úspoře místa. Stropní chlazení je totiž kompletně zabudováno do stropu. To je příjemné z designového hlediska, protože estetický dojem z interiéru nebude kazit klimatizační jednotka umístěná na stěně, ale ještě více ocení stropní chlazení lidé, kteří se snaží šetřit každý centimetr místa kvůli omezeným rozměrům místnosti. Stropní chlazení je zabudováno do stropu a kromě příjemného pocitu chladu o něm nebudete vědět. Jedinou výjimkou může být ovládání chladicího systému, které je často řešeno termostatem. Dnešní termostaty jsou však malé a díky široké nabídce je můžete snadno přizpůsobit designu interiéru.

Regulace NEA SMART 2.0

Regulace NEA SMART 2.0

Závěr

Ticho, příjemný pocit sálavého chlazení, nízké provozní náklady a dlouhá životnost. To jsou jen některé z výhod kvalitního stropního chladicího systému. Chcete-li kromě chlazení vzduchu nerušeně pracovat, odpočívat nebo spát, sáhněte po stropním chlazení namísto klimatizace.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (1)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...