6 + 8 způsobů ochlazení domu bez klimatizace
Odbornosť článku
Když se řekne chlazení domu, jako první se vybaví dálkové ovládání klimatizace. Zlepšení vnitřního klimatu však začíná již při návrhu budovy a můžete ho dosáhnout kombinací promyšlených opatření, včetně použití alternativních způsobů chlazení. V tomto článku vám je představíme a na závěr vám dáme 8 rychlých tipů, jak si doma okamžitě a bez investic vytvořit příjemný chládek.
1. Využijte slunce ve svůj prospěch
Správnou orientací domu na chladnější světové strany, tj. na sever a východ, můžete zabránit jeho přehřívání. To však není dobrý nápad. Sice byste dosáhli o několik stupňů Celsia nižší vnitřní teploty, ale přišli byste o hřejivou sílu zimního slunce, což by vám mohlo ušetřit stovky eur za vytápění.
Při navrhování domů se proto standardně obytné místnosti, jako jsou obývací pokoje a ložnice, umísťují na jižní stranu domu. Jejich okna by také měla směřovat na jih a měla by mít co největší prosklení, aby v zimě získávala teplo.
Místnosti, ve kterých se budete nejméně zdržovat, jako je chodba nebo koupelna, a místnosti se zdroji tepla (kuchyně) pak můžete umístit na severní stranu domu. Vše samozřejmě závisí na možnostech zápletky.
Sluneční energii však můžete využívat k chlazení i nepřímo. Elektrickou energii z fotovoltaických panelů můžete využít k napájení stropního chladicího systému a v horkých letních dnech tak dům chladit zdarma.
2. Využijte přirozený stín
Teplotu v domě můžete výrazně snížit tím, že sousední budova nebo svah budou vrhat stíny na venkovní stěny a okna. Lepším řešením jsou listnaté stromy. Jejich listy na zimu opadávají, takže sluneční paprsky mohou volně procházet, když je potřebujete. Stín byste měli vytvořit nejen na jižní straně fasády, ale také na velkých zpevněných nebo asfaltových plochách, jako jsou terasy, chodníky nebo příjezdové cesty.
Stromy mohou ochlazovat své okolí dvěma způsoby – výše zmíněným stíněním, ale také přirozeným odpařováním vody z listů, která při odpařování odvádí teplo z okolí a ochlazuje je. Měření ukázala, že v létě může být citelná teplota ve stínu pod stromem až o 15 °C nižší než na přímém slunci. Aby se maximalizoval efekt odpařování, musí být stromek zasazen do pravidelně provzdušňované půdy s dostatkem živin a dostatkem vláhy.
Úspory nákladů na chlazení domu mohou v prvních letech dosáhnout několika % a po 15 letech, kdy strom vyroste, až 12 %. Některé zdroje uvádějí dokonce 20-80 %, ale vše závisí na velikosti domu, stromu, jeho druhu atd.
Při plánování výsadby pamatujte na to, že koruna a kořeny stromu stále rostou. Neměly by tedy překážet okolním stavbám, nadzemnímu elektrickému vedení, sklepům ani podzemním inženýrským sítím.
3. Stínění pomocí žaluzií, rolet nebo okenních fólií
Nejlepším řešením jsou venkovní žaluzie, které mohou snížit teplotu v místnosti až o 7 °C. Na rozdíl od vnitřních žaluzií nepropouštějí sluneční paprsky za sklo. Alternativně lze použít markýzy nebo rolety – ty však zatemňují celou místnost, takže je budete používat spíše v době, kdy nejste doma. Šikovný architekt může k zastínění využít také přesahy podlah, balkonů, přístřešků nebo jiných prvků budovy.
Pokud nechcete používat žaluzie nebo rolety, můžete sáhnout po alternativě v podobě okenní fólie. Dokážou odrazit více než 80 % slunečních paprsků a 99,9 % škodlivého UV záření. Samozřejmě čím více tepla blokují, tím více viditelného světla ztrácíte. Vývojáři však pracují také na speciálních typech skel, která mohou v létě odrážet teplo a v zimě ho propouštět, když se skleněná tabule otočí.
4. Výběr správných stavebních materiálů a izolace
Pokud chcete ušetřit za vytápění, musíte zateplit a vyměnit okna za nová. Platí to však i pro chlazení domácnosti. Správná izolace sama o sobě dům neochladí, ale zvýší tepelný odpor obvodového pláště (nezapomeňte izolovat také střechu).
V praxi to znamená, že teplo bude do domu pronikat pomaleji a chlad nebude unikat tolik jako stěnami bez zateplení. Pokud používáte aktivní chlazení, ušetříte náklady na jeho provoz (stejně jako na vytápění v zimě). Samotná izolace však může být dvousečnou zbraní – pokud se izolovaný dům přehřívá, v noci se ochlazuje výrazně pomaleji.
Pokud stavíte od základů, měli byste začít vhodným výběrem stavebních materiálů. Liší se tepelným odporem a dalšími parametry a některé dokonce účinně izolují i bez dodatečné izolace.
Nejúčinnější zbraní proti přehřívání je zelená střecha. Díky silné izolační vrstvě stoupá její teplota mnohem pomaleji než u běžné střechy. Svého maxima dosahuje až odpoledne, kdy se vzduch ochladí. Zelená střecha také zachycuje vlhkost, která se ze střechy postupně odpařuje a umožňuje přirozené ochlazování povrchu.
Její maximální teplota v horkém dni pak může být až o 35 °C nižší než u běžné střechy. Příjemným bonusem je, že zachycuje CO2 a přeměňuje ho na kyslík.
5. Pravidelné větrání a pohyb vzduchu
Větrání by se nemělo podceňovat, protože nahrazuje vydýchaný vzduch čerstvým, což je důležité pro udržení zdraví, duševní pohody a výkonnosti. Větrání také snižuje vlhkost v místnosti. Ten se v interiéru hromadí v důsledku našeho dýchání a pocení, ale také při vaření, mytí nebo sprchování. Ideální vlhkost vzduchu je 40-60 %, ale v létě se tekutiny odpařují rychleji a vlhkost vzduchu stoupá až na 60 %. To je problém, protože při stejné teplotě a vyšší vlhkosti se cítíme tepleji.
Nejrychlejší možností je otevřít okna a intenzivně vyvětrat celý dům skrz naskrz (otevřená střešní okna vytvoří komínový efekt a urychlí větrání). Větrat byste měli intenzivně zejména ráno a večer, kdy je vzduch chladnější. Pak nezapomeňte na pravidelnou výměnu vzduchu v místnostech několikrát denně.
Moderním trendem chlazení domu je nucené větrání pomocí centrálního větracího systému, který může zahrnovat chladicí, topnou nebo rekuperační jednotku.
6. Chlazení domu bez průvanu pomocí chladicích panelů
Když se řekne chlazení domu, většina z nás si automaticky představí klimatizaci. Stále více lidí si však ve svých domech nebo dokonce bytech nechává instalovat podlahové nebo stropní chlazení. Chlad od stropů nebo podlah vyzařuje z podlahy a vytváří příjemný chlad, jaký můžete znát například ze starých budov nebo sklepů.
Tím se celá místnost ochlazuje rovnoměrně a bez průvanu, který je nepříjemný a často způsobuje zdravotní potíže. Stropní nebo podlahové chlazení bez proudění vzduchu nevíří prach ani nerozšiřuje bakterie a roztoče po místnosti, což je skvělá zpráva pro alergiky.
Zdrojem chlazení může být reverzibilní tepelné čerpadlo nebo chladicí jednotka (tzv. chiller). Provoz takového chlazení je velmi tichý. Při použití studniční vody nebo zemních kolektorů může čerpadlo pracovat v ještě tišším, pasivním režimu s vypnutým kompresorem. Požadovanou teplotu můžete regulovat stejným způsobem jako u klimatizace.
Nevýhodou stropního a podlahového chlazení je, že při instalaci musíte provést poměrně velký zásah do interiéru. Proto byste na jeho využití měli myslet již při navrhování domu. Na rozdíl od klimatizace nevysušuje vzduch, takže vyžaduje o něco častější větrání. Proto je nevhodný do kuchyní a koupelen, kde je vyšší vlhkost než v obytných místnostech.
Nechcete investovat velké částky? Inspirujte se rychlými tipy pro chlazení vašeho domova:
- Namočte záclonu do studené vody, vyždímejte ji a pověste na okno. Odpařováním vlhkosti odvádí teplo z okolí a ochlazuje je.
- Vypínejte spotřebiče, které nepoužíváte. Velké množství tepla vydává nejen trouba, sporák, pračka nebo myčka, ale také velké obrazovky, projektory nebo stolní počítače.
- Myjte a pečte v noci, když je chladněji. Navíc ušetříte elektřinu díky levnému nočnímu proudu.
- Vyrobte si „klimatizaci“ – kostky ledu položte na plech nebo do kbelíku a nasměrujte na ně proud vzduchu z ventilátoru.
- Utěsněte okna a dveře, aby se do místnosti nedostal studený vzduch.
- Zavřete dveře do místností, ve kterých se nezdržujete, abyste je izolovali.
- Fasádu pokryjte popínavými rostlinami, které vytvoří dodatečnou izolaci a ochlazují stěny odpařováním vody z listů.
- Když je venku chladněji, přes noc intenzivně větrejte.