Možnosti stropního chlazení v průmyslu a firmách

Možnosti stropního chlazení v průmyslu a podnicích jsou široké a nabízejí mnoho výhod. Oproti běžným řešením však vyniká jedna důležitá výhoda. Víte, co to je?

Význam kvalitního chladicího systému

Výhodou kvalitního chladicího systému není jen účinnější chlazení nebo nižší spotřeba energie. I když se jedná o důležité ukazatele, kvalitní chlazení má ještě jednu přidanou hodnotu. Jde o zásadní vliv na životní prostředí a jeho pohodlí. Je to klíčový prvek při vytváření příjemného pracovního prostředí a důležitý pro spokojenost zaměstnanců. Díky dobrým pracovním podmínkám se budou při práci cítit pohodlně a příjemně. To se přímo úměrně promítá do efektivity a výkonu. Pokud jsou podmínky špatné nebo nevyhovující, nejenže se snižuje pracovní nasazení, ale může to mít dopad i na psychickou pohodu nebo zdraví zaměstnanců. I taková všední věc může mít významný dopad na celkovou atmosféru a mezilidské vztahy ve firmě.

Věděli jste, že…

… stropní chlazení je mnohem zdravější než běžná klimatizace? Při jeho používání nedochází ke konvekčnímu chlazení, které často vede k nachlazení nebo problémům se ztuhlým krkem či dolní částí zad. Kromě toho neodfoukává prach a nevyžaduje pravidelné čištění.

Stropní chlazení je vhodné pro následující typy provozu:

  • logistické a skladovací prostory,
  • administrativní prostory,
  • montážní prostory bez vysoké zátěže odpadním teplem z technologie,
  • showroomy,
  • komerční prostory.

Stropní ventilátory

Tyto ventilátory patří mezi tradiční konvekční chladicí systémy. Jsou poměrně nenáročné a jejich hlavní funkcí je rozptylování vzduchu. To znamená, že vzduch neochlazují, ale pouze cirkulují, což vytváří pocit ochlazení. Během cirkulace se teplý vzduch mísí s chladnějším a rozptyluje se v místnosti. Nevýhodou tohoto řešení je, že ve srovnání s jinými chladicími systémy nemění vnitřní prostředí. Při vyšších teplotách může být jejich účinek minimální, ale díky reverzibilnímu provozu je lze použít i v zimě. Teplejší vzduch stoupá do horní části, kde má tendenci se hromadit. Pomocí ventilátoru lze tento vzduch účinně rozptýlit po celé místnosti a vytvořit tak pocit vyšší teploty a pohodlí.

Dalšími možnostmi chlazení jsou klimatizace a fan-coily. Klimatizační jednotky se dělí na venkovní (mono- a multi-split jednotky) a vnitřní jednotky, které lze rozdělit do následujících hlavních kategorií: nástěnné jednotky, kazetové jednotky, potrubní jednotky, podstropní jednotky a parapetní jednotky.

Na druhé straně jsou fan-coily přímo součástí systému vytápění a chlazení jako přenosový prvek závislé na jiných zdrojích chladu a tepla (chladiče, tepelná čerpadla, plynové kotle atd.). Obvykle se používají k chlazení, ale mohou plnit obě funkce, včetně vytápění. Výhodou je jednoduchost a náklady na instalaci. Nevýhodou je nízký komfort, proudění vzduchu, hygiena a také potřeba údržby.

Možnosti stropního chlazení

Stropní chlazení funguje na podobném principu jako podlahové vytápění. Vytápění nebo chlazení však nesálá z podlahy, ale ze stropu. Díky povrchovému záření velké plochy je chlazení rovnoměrnější a účinnější. Chlazení je způsobeno kapalinou, která je v rozvodech. Jeho teplota je obvykle o 6 až 10 °C nižší než teplota vzduchu v místnosti. Protože chlazení probíhá na velké ploše, může odvádět teplo bez velkého rozdílu teplot.

Díky tomu je stropní chlazení nejen účinnější, ale také zdravější. Nabízí širokou škálu použití, od běžného bydlení až po kancelářské nebo komerční prostory. Volba samotného postupu závisí na materiálu a typu stropní konstrukce. Způsob instalace průmyslového chlazení může probíhat ve čtyřech různých variantách a rozdíl mezi nimi spočívá v tom, v jaké vrstvě stropu je chladicí systém umístěn.

Systém jádra z tvrzeného betonu

Systém temperovaného jádra, takzvaný systém BKT, je vhodný zejména pro firemní a průmyslové budovy. BKT je velmi účinná technologie, která zajišťuje vytápění i chlazení pomocí cirkulace vody v trubkových registrech zabudovaných do pevných betonových konstrukcí, zejména stropů (lze použít i stěny a podlahy). Efektivita systému spočívá ve snadné instalaci, atraktivních investičních nákladech, vysokém komfortu a udržitelnosti.

Vytápění a klimatizace budov pomocí tepelně aktivovaných stavebních konstrukcí BKT zažívá v současné době masový rozmach ve stavební praxi. Může se opřít o více než 30 let vědeckého výzkumu a důkladné praktické ověření této technologie ve stovkách kancelářských a obytných budov.

Podomítkové stropní chlazení

Instaluje se na pevné stropy pomocí upevňovacích lišt a trubek, které se následně pokryjí vrstvou omítky. Vhodnější pro kancelářské budovy a menší průmyslové prostory.

Stropní chlazení v průmyslu

Suchá – sádrokartonová metoda

Vyznačuje se rychlým spuštěním a větší flexibilitou, ale patří k dražším variantám. Používá se především v místech, která neumožňují mokrou instalaci. Často se používá při renovacích dřevostaveb, lehkých nebo montovaných staveb nebo při stavbě stropů v podkroví. Chlazení je zabudováno do sádrokartonových panelů, které jsou instalovány do stropní konstrukce.

Rozumnější volba

Stropní chlazení přináší řadu komfortních a zdravotních výhod. Je přirozenější a pro lidské tělo mnohem příjemnější než běžné proudění vzduchu. Jeho instalace je jednoduchá, rychlá a provoz nevyžaduje žádnou údržbu. Kromě toho má velký dopad na životní prostředí. Pokud chcete, aby bylo prostředí příjemné a pohodlné a vaši zaměstnanci byli zdraví, spokojení a produktivní, pak je kvalitní chlazení tou správnou volbou.

Ohodnoťte náš článek

4.5/5 (2)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...