Fakta o stropním chlazení a odvlhčování interiéru
Odbornosť článku
Nárůst teplot v letních měsících je v posledních letech enormní. Chlazení běžnou klimatizací však nemusí být vždy optimálním řešením. Z tohoto důvodu je stropnímu chlazení věnována stále větší pozornost. Je s ním však spojeno několik mýtů, zejména v souvislosti s rosením a rizikem vzniku plísní. V našem článku se dozvíte, jak je tomu doopravdy.
Princip stropního chlazení
Stropní chlazení je systém povrchového chlazení. Jeho velkou výhodou je, že pracuje pouze s malým teplotním rozdílem a rovnoměrně ochlazuje prostor. Základem je tedy velkoplošné chlazení pomocí chladící kapaliny v rozvodech. Následný přenos tepla nebo chladu je založen na principu sálání. V zásadě tedy platí, že stropní chlazení je podlahové chlazení, jen je zde vše obráceně. Místo vytápění chladí a není v podlaze, ale ve stropě.
Víte, že…… je nutné u stropního chlazení řešit větrání interiéru kvůli odvodu tepla chladící vodou? Důvodem je především zajištění dostatečné výměny vzduchu v místnostech a zabránění vzniku vysokých koncentrací škodlivých látek (CO2). Ideálním řešením je proto řízené větrání s rekuperací tepla, které je navíc optimálně kombinováno s odvlhčováním (např. prostřednictvím termo zemního výměníku Awadukt thermo nebo zemního solankového výměníku). Rychlost proudění vzduchu by neměla překročit 0,2 m/s, jinak již může dojít k nepříjemným pocitům.
Důležitost rosného bodu
Největší obavou, která trápí většinu lidí uvažujících o stropním chlazení, je možnost tvorby rosy – kondenzace. Takto vzniklá vlhkost by mohla být živnou půdou pro plísně. Je to pravda? Odpověď na tuto otázku se skrývá v hodnotě rosného bodu, která má zásadní význam pro vznik kondenzace. Jedná se o teplotu, při které se vzduch nasytí vodní párou v důsledku ochlazování bez přívodu zvenčí. Pokud teplota chlazení klesne pod tuto hodnotu, vodní pára ve vzduchu začne kondenzovat. Proto je třeba chladit vlhký vnitřní vzduch v přiměřeném teplotním intervalu a udržovat teplotu stropu nad rosným bodem.
Ke kondenzaci proto může dojít pouze tehdy, když je povrchová teplota chladícího stropu nižší než teplota rosného bodu v jeho okolí. Kromě vzniku kondenzace na stropě je to však nežádoucí i z jiného důvodu. Vysoká vlhkost vzduchu také způsobuje snížení účinnosti chlazení.
Druhou veličinou, která ovlivňuje vznik nežádoucí kondenzace, je relativní vlhkost vzduchu – udává se v procentech. Vyjadřuje poměr hmotnosti vodní páry obsažené ve vzduchu při dané teplotě ke hmotnosti vodní páry, při které je vzduch již nasycen vodní párou. Neznamená to tedy nic jiného, než schopnost vzduchu absorbovat více vlhkosti. Když vzduch přestane absorbovat vlhkost, dochází ke kondenzaci.
Vzhledem k riziku kondenzace v důsledku vyšší vlhkosti a také nižší schopnosti absorpce vlhkosti vzduchem nedoporučujeme stropní chlazení:
- v koupelně,
- v sauně,
- v pokojích s bazény a vířivkami,
- v místnostech s trvale zvýšenou vlhkostí.
Jak bojovat proti orosení?
Kromě výše zmíněného řízeného větrání můžeme také účinně eliminovat hrozbu kondenzace pomocí pokojových termostatů. Jejich princip spočívá v měření relativní vlhkosti, na jejímž základě systém určí aktuální hodnotu rosného bodu. Tyto pokojové termostaty jsou ideálně umístěny v každé místnosti, kde chladíme stropním chlazením.
Pokud se nebezpečně přiblížíme k hodnotě rosného bodu, regulace vypne stropní chlazení v dané místnosti. Vyšší stupeň bezpečnosti je zajištěn zapojením systému tak, aby teplota chladící vody byla vždy centrálně řízena ve vzdálenosti od skutečného rosného bodu. Tímto způsobem se dále snižuje riziko orosení v porovnání se samotnými pokojovými termostaty. Pokud však potřebujete mít trojnásobnou jistotu, že nehrozí riziko vzniku plísní, můžete si pořídit externí snímače rosného bodu. S jejich pomocí je ovládání systému pomocí termostatů ještě o stupeň bezpečnější.
Vítanou pomocí jsou také aktivní odvlhčovače vzduchu. Kromě toho, že snižují riziko orosení stropu a zvyšují pocit příjemné teploty, vždy umožňují maximalizovat výkon stropního chlazení. Jednoduchým řešením je přenosný odvlhčovač, který lze pořídit v běžném obchodě nebo v prodejně s elektronikou. Výhoda nižší ceny a jednoduchosti je kompenzována nutností denně vyprazdňovat nádrž na kondenzát, vyšší hlučností a spotřebou energie. Svůj úkol však splní. Komfortnějším řešením jsou vestavné odvlhčovače (nástěnné nebo stropní), které pracují automaticky bez starostí, mají vyšší výkon, nižší hlučnost a také spotřebu.
Některé modely, jako například Rehau DHU-C, mohou dokonce ochladit místnost v případě náhlého zvýšení počtu osob v místnosti nebo ještě více snížit vnitřní teplotu pro ty z nás, kteří dávají přednost teplotám nižším než standardních 26 °C. Potřeba odvlhčování není automaticky daná u každého objektu s plošným chlazením. Odvlhčovač vzduchu lze doporučit náročným klientům, kteří vyžadují nízkou teplotu v interiéru za všech podmínek, ale zároveň jejich potřeba poroste v budoucnu s tím, jak se bude měnit klima na Zemi, kdy budou častější období dlouhodobě vysokých teplot spojených s vyšší vlhkostí v exteriéru i interiéru.
Závěr
Principem stropního chlazení je chlazení velké plochy pomocí chladícího média v rozvodech. Aby se předešlo riziku kondenzace při stropním chlazení, je důležitá regulace teploty chladícího systému a použití externích čidel rosného bodu nebo odvlhčovačů. V tomto ohledu pomůže také řízené větrání.