Chlazené stropy jako alternativa ke klimatizaci

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

V posledních letech Evropa zaznamenala extrémní nárůst vysokých letních teplot. S tím, jak společnost hledá způsoby, jak se chránit před horkem, prudce vzrostla poptávka po klimatizačních jednotkách, a to i v regionech, které dříve nevyžadovaly chlazení vnitřních prostor v obytných nebo kancelářských budovách. Rostoucí obliba klimatizačních systémů však podtrhuje potřebu přehodnotit jejich dlouhodobou udržitelnost, zejména s ohledem na očekávání zákazníků od řešení chlazení v 21. století.

Můžeme si dovolit více klimatizací?

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se v současnosti klimatizace a elektrické ventilátory podílejí na celosvětové spotřebě elektřiny v budovách téměř 20 %. S rostoucí poptávkou po klimatizačních zařízeních se očekává, že jejich podíl na spotřebě energie dále poroste, což v nadcházejících desetiletích výrazně zatíží energetickou infrastrukturu, naše peněženky i životní prostředí.

Ochrana lidí před nadměrným teplem je sice klíčová, ale vysoká spotřeba energie, její rostoucí cena a větší podíl na emisích CO2 nás nutí hledat udržitelnější alternativy. V současné době se přijímá řada opatření, která mají vzniklý problém začít řešit.

Mezi inovace, s nimiž se experimentuje po celém světě, patří například výroba ledu pro skladování tepelné energie, odpařovací chlazení v oblastech s horkým a suchým klimatem a také další postupné zdokonalování běžných klimatizačních systémů založených na principu mechanické komprese par. Ačkoli jsou všechny tyto možnosti užitečné, není jisté, zda se některá z nich může stát univerzálním řešením.

Víte, že…

… klimatizace a elektrické ventilátory v současnosti spotřebovávají téměř 20 % světové spotřeby elektřiny a s jejich stále rostoucím počtem může tento podíl ještě vzrůst?

Černý kůň mezi chladícím řešením

V současné době jsou sálavé velkoplošné vytápěcí systémy hojně využívány díky vyšší účinnosti a úrovni komfortu, které nabízejí ve srovnání s alternativními systémy. Méně známé je však to, že stejnou technologii lze použít i v opačném směru, a to k ochlazování vnitřního prostředí. Sálavé chladící systémy však nejsou novinkou, v Evropě se používají již 25 let.

Sálavé chlazení je založeno na procesu přenosu tepla sáláním. Jednoduše řečeno, tento proces spočívá v pohlcování tepla z okolí chladnějšími povrchy. Ideálním chladícím médiem je voda, která je pro tyto účely mnohem účinnější než vzduch. Sálavé chlazení je ideálním řešením nejen pro rekonstrukce, ale také pro novostavby, tj. dnešní pasivní domy nebo domy s nulovou spotřebou energie.

Ekonomicky nejpříznivější variantou provozu systému je instalace tepelného čerpadla, které ke svému provozu nepotřebuje nic jiného než elektřinu, která navíc může pocházet i z alternativních zdrojů.

Úspora energie je však pouze jednou z výhod, které povrchové chlazení nabízí. Díky instalaci chladících trubek ve stropě je celý systém neviditelný a neslyšitelný. Vzhledem k tomu, že stropní chlazení na rozdíl od standardních klimatizačních jednotek nezpůsobuje víření vzduchu, poskytují sálavé chladící systémy větší zdravotní komfort alergikům i běžným lidem.

Celou místnost lze chladit rovnoměrně bez nepříjemného průvanu nebo horkých či studených míst, což je běžný jev u standardní klimatizace, kde jsou teploty ve směru proudění vzduchu nižší než ve zbytku místnosti.

Stropní chlazení

Jediný systém pro celoroční tepelný komfort

Další výhodou velkoplošných řešení s vodou jako teplonosným médiem je, že jeden systém může zajišťovat jak vytápění, tak chlazení, což zajišťuje optimální vnitřní teplotu ve všech ročních obdobích. Potrubí lze instalovat pod podlahu, do stěn nebo stropů, což umožňuje vysokou míru přizpůsobení každému zákazníkovi a jeho specifickým potřebám. Optimálním řešením je samozřejmě instalace topení pod podlahu a chlazení do stropu. 

Kombinací teplovodního velkoplošného vytápění a stropního chlazení s nejmodernějšími termoregulačními systémy, jako je NEA SMART 2.0, je možné zvolit různé teploty pro jednotlivé zóny a efektivně je udržovat na stejné teplotě po celý rok. Moderní senzory navíc zajišťují, že teplota vzduchu nikdy neklesne pod rosný bod, čímž se předchází riziku zvýšené vlhkosti v interiéru.

Kromě sledování relativní vlhkosti a teploty vzduchu systém také zaznamenává denní aktivity uživatelů a podle toho automaticky upravuje provoz. Uživatelé mají nyní možnost ovládat systém na velmi detailní úrovni, ale obecný trend je, že časem nebudou muset se systémem vůbec pracovat.

Chlazené stropy

Budoucnost chlazení

Podle Mezinárodní energetické agentury by se poptávka po energii pro chladící systémy mohla do roku 2050 více než ztrojnásobit. Fatih Birol, výkonný ředitel IEA, označuje rostoucí poptávku po klimatizaci za „jedno z nejdůležitějších slepých míst v dnešní debatě o energetice“ a vyzývá k zavedení vyšších standardů účinnosti chladících systémů.

Stejně jako podlahové vytápění řeší nevýhody běžných řešení vytápění, mají systémy sálavého stropního chlazení potenciál nahradit klimatizaci jako ekologičtější a úspornější alternativa. Před 20 lety panovala nechuť k instalaci podlahového vytápění, protože se jednalo o něco nového a neznámého. V současné době jsou tyto systémy již standardním řešením ve všech vyspělých zemích, Slovensko nevyjímaje.

Pokud jde o stropní chlazení, existují všechny předpoklady pro to, aby se tato technologie jednou stala standardním řešením nejen pro kancelářské, obchodní nebo průmyslové prostory, ale i pro běžné domácnosti.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...