Nejznámější budovy se stropním chlazením
Historie i současnost stropního chlazení je plná zajímavých faktů. Několik pozoruhodných budov v zahraničí i u nás využívalo a využívá systém stropního chlazení. Přehled těch nejznámějších je pro vás připraven v našem článku.
Bank of England
Budova centrální banky Spojeného království v Londýně z roku 1734, nazývaná familiárně The Old Lady of Threadneedle Street, se dočkala stropního chlazení při rozsáhlé rekonstrukci v roce 1935. Historicky první velkoplošný stropní chladicí systém navrhl stavební inženýr Oscar Faber. Měděné trubky vložené do stropní omítky i podlahy byly využívány na chlazení i vytápění, systém však bojoval s kondenzací.
Budova Říšského sněmu v Berlíně
Historické sídlo Reichstagu, parlamentu Německé říše z roku 1894, bylo v roce 1933 úmyslně podpáleno. Během rekonstrukce byl v budově instalován systém stropního chlazení. Budova byla během druhé světové války zničena nálety spojenců a ruskou armádou v roce 1945, její rekonstrukce reálně začala až koncem 50. let.
Věděli jste, že…… stropní systém budovy Říšského sněmu chlazení byl technicky velmi podobný tomu Faberovo, ale už s řízeným větráním?
Cooper Union Academic Building New York
Hypermoderní univerzitní budova dokončená v roce 2009 je první stavbou v New Yorku s hodnocením LEED Platinum. Její mimořádnou energetickou účinnost zajišťují inovativní technologie. Na stropní chlazení i vytápění budovy slouží sálavé stropní panely. Větrání v sedmipatrové budově zajišťuje progresivní rekuperační systém.
Millennium Water Project Vancouver
Budovy olympijské a paralympijské vesnice postavené pro zimní olympijské a paralympijské hry 2010 získaly LEED Gold certifikát. V 32hektarovém komplexu budov dnes žije a pracuje kolem 16 tisíc lidí. Kromě progresivních systémů stropního chlazení jsou budovy komplexu známé i „zelenými střechami“. Komplex, který vznikl přestavbou nevyužívaného průmyslového areálu, získal řadu prestižních ocenění za inovace.
Budova Národní technické knihovny v Praze
V nejznámější české moderní budově se systémem stropního chlazení z roku 2009 je instalován systém tepelně aktivovaného betonového jádra stropní konstrukce BKT. Na 6 nadzemních a 3 podzemních podlažích pokrývá plochu okolo 10 000 m² téměř 50 000 m potrubí. Chlazení tepelně aktivovanou konstrukcí stropu je kombinováno s automatickým systémem přirozeného nočního větrání.
Palác DRN Praha
Unikátní propojení klasické a moderní architektury na Národní třídě, dokončené v roce 2017, se pyšní titulem Stavba roku 2019. Využívá systém temperované betonové konstrukce BKT od REHAU na chlazení i vytápění. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo s 24 vrty pod konstrukcí základové desky v kombinaci se suchým chladičem a plynovou kotelnou jako doplňkovým zdrojem tepla.
Věděli jste, že…… Palác DRN dostal svůj název pro neobvyklé využití zeleně na střeše i prosklené fasádě?
Bratislava Business Centrum BBC 1
První slovenská „zelená“ administrativní budova s certifikátem LEED Gold byla zkolaudována v roce 2016. Stropní chlazení zajišťuje systém kapilárních rohoží v podhledových kazetách stropů s dodatečným větráním. Budova s 10 nadzemními podlažími využívá na chlazení dvě chladicí jednotky. V každé kanceláři jsou umístěny senzory rosného bodu.
Rezidenční komplex Blumental v Bratislavě
První polyfunkční obytný komplex na Slovensku využívající sálavý stropní systém chlazení a vytápění byl dokončen v roce 2018. Kromě několika nejmodernějších technologií má i 4 700 m² zelených vegetačních střech. Komplex s 210 bytovými jednotkami a administrativními a obchodními prostory využívá sálavého stropního systému chlazení a vytápění REHAU. Systém chlazení každé místnosti je napojen na centrální uzel na každém podlaží, každá místnost má samostatnou regulaci a senzory rosného bodu.