Jak funguje stropní chlazení?
V dobách pokračujících a do vysoké míry nevratných klimatických změn je chlazení pobytových, ale i obytných interiérů až horce aktuální téma. V naší zemi se sice pomalu, ale jistě začíná mírné klima postupně měnit na subtropické. Nezbývá nám nic jiného, než se důsledkům klimatických změn přizpůsobit a adaptovat se na změněné podmínky. Logickým a při postupně rostoucích průměrných i maximálních teplotách také nezbytným adaptačním krokem je výběr efektivního a zdraví nezávadného systému chlazení. Není třeba vyvíjet nové systémy, sálavé velkoplošné stropní chlazení je ta správná volba. Čtěte, jak funguje stropní chlazení.
Katedrála s podlahovkou naopak
Pokud spojíme dva názorné, zjednodušující, ale výstižné příklady do jednoho, stropní chlazení je ve své podstatě podlahové topení přenesené na strop. Technicky je to dokonce totožný systém meandrovitě stočených trubek připojených ke zdroji vody a regulaci. S nižší teplotou vody cirkulující v chladicí rohoži, která interiér netopí, ale odebírá z něj teplo; ochlazuje jej. S chladícím efektem a pocitovým vnímáním tepelného komfortu jako v gotické katedrále. Přináší tedy přirozený chlad „padající“ shora, bez zbytečného průvanu a pro zdraví a hygienu negativních důsledků prudkého proudění studeného vzduchu. Nehlučný a neviditelný systém sálavého chlazení je ze všech dosud vymyšlených způsobů chlazení pro lidský organismus nejpřirozenější.
Fyzikální principy stropního chlazení
Velkoplošné stropní chladicí systémy fungují na principu výměny energie mezi chladící plochou a člověkem převážně sáláním. Stropní chlazení vytváří optimální tepelný komfort s minimální distribucí vzduchu. Jeho objemový průtok je minimalizován na nezbytnou dávku důležitou pro eliminaci tepla vázaného ve vodní páře. Chladivem velkoplošného sálavého systému je voda se vstupní teplotou 16 °C, cirkulující v chladících polích. Strop ochlazený na 19 °C postupně ochlazuje stavební konstrukce interiéru, předměty a lidi v interiéru. Bez nadměrného a škodlivého „průvanového“ proudění vzduchu, pro lidské tělo tím nejpřirozenějším způsobem. Zdrojem chladu chladící vody může být tepelné čerpadlo, systém dvou studní, vrt nebo chiller.
Skladba stropního chlazení
Systém sálavého stropního chlazení je technicky a materiálově v podstatě totožný jako podlahové topení, protože je funkčně využitelný i na vytápění. Co se týče způsobů instalace, není tak variabilní jako podlahovka, ale skládá se v podstatě ze stejných součástí a komponentů. Systémy stropního chlazení dělíme podle způsobu instalace na:
- instalované v suché podstropní konstrukci,
- instalované „na mokro“ ve stropní konstrukci.
Skladba suchého systému
Podhledový systém je ideální všude, kde není možné využít instalaci přímo do konstrukce stropu „na mokro“, zejména při rekonstrukcích. Je tvořen prefabrikovanými systémovými podhledovými deskami s vloženými trubkami v dvojitém meandru. Suchý systém stropního chlazení REHAU se skládá ze:
- sádrokartonových desek s trubkovým systémem RAUTHERM SPEED a upevňovacím rastrem,
- upevňovacích a spojovacích komponentů,
- připojovacího potrubí RAUTHERM SPEED nebo RAUTHERM S,
- prostorových termostatů kontrolujících rosný bod v místnostech.
Podhledový systém je připojen na regulaci a zdroj chladu chladící vody, jejíž cirkulaci zajišťuje oběhové čerpadlo.
Skladba mokrého systému
Stropní chlazení instalované „na mokro“ má trubky chladících polí instalované přímo ve stropní konstrukci. Trubky systému jsou bezpečně fixovány vodícími lištami, v ohybech dvojitými držáky. Stropní meandrová chladící pole jsou většinou připojena přímo na rozdělovač nebo připojovacím potrubím. Chladicí systém upevněný přímo na konstrukci stropu je obvykle pokryt dvojitou vyztuženou omítkou. Mokrý systém stropního chlazení REHAU tvoří:
- vodící lišty,
- fixační, spojovací a přechodové komponenty,
- připojovací potrubí RAUTHERM SPEED nebo RAUTHERM S,
- prostorové termostaty kontrolující rosný bod v každé chlazené místnosti.
Chladicí systém je připojen na regulaci a zdroj chladu chladící vody, její cirkulaci zajišťuje oběhové čerpadlo.
Znásobená efektivnost
Systémy stropního chlazení jsou již ze své fyzikálně-technické podstaty nízkonákladové. I proto, že jsou vysokoteplotní, je potřeba chladící médium – vodu – chladit pouze na 16 °C při vstupu a do 20 °C při oběhu v chladící trubkové rohoži. Roční provozní náklady stropního chlazení pro běžný dům se pohybují od 1 250 do 2 500 Kč. Správně nainstalované stropní chlazení je v podstatě bezúdržbové a neškodí zdraví. Oproti jakýmkoli konvenčním systémům chlazení interiérů má zásadní výhodu: je použitelné i na plnohodnotné vytápění. Jednou – sice vyšší – počáteční investicí do stropního chlazení pokryjete i vstupní náklady systému vytápění. Pokud jako zdroj energie, tedy chladu a tepla použijete tepelné čerpadlo, dokážete ním i ohřívat pitnou a užitkovou vodu a také větrat.