Stropní chlazení a rekuperace je skvělá volba

Dnes, když už i obytné novostavby musejí splňovat nejvyšší standardy energetické úspornosti, je potřeba využívat optimální řešení. Nestavíme už téměř pasivní, ale reálně pasivní domy. Mimo jiné to znamená nasazení efektivních technologií vytápění, ale i chlazení. Takových, které splňují normy a dají naší novostavbě „glejt” pasivního domu. Jak na to, abychom nestavěli tak, že přeinvestujeme hypotéku i celoživotní úspory celé rodiny a zadlužíme další dvě generace? Jde to. Technologie a materiály jsou otestované. Experti, projektanti i stavebníci jsou připraveni. Když se to správně nakombinuje, stropní chlazení a rekuperace je skvělá volba. Čtěte, proč tomu tak je.

Nebude se to bít?

Pokud se zaměříme na fyzikální principy stropního chlazení a rekuperace, zákonitě nás napadne, zda nebudou v konfliktu. Jestli to nebude zbytečně drahá duplicita. Je potřeba vzduch chlazený od stropu „sálavě“ stropním chlazením ještě řízeně „provětrávat“ rekuperačně? Oba systémy jsou investičně poměrně náročné a oba potřebují i energii na svůj chod. Nebude to neefektivní, když se účinky obou systémů nebudou doplňovat? Oba systémy mají společné jedině to, že v létě interiér chladí. Každý ale jinak, jiným způsobem a s jiným účinkem. Navzdory tomu se dokážou při správném nastavení vhodně doplňovat. A je na projektantovi, aby navrhl umístění komponent obou systémů tak, aby se do stropu i vešly.

Principy

Stropní chlazení je prakticky „podlahovka naopak“. Systém pomocí chladící kapaliny v trubkovém roštu ve stropu chladí stropní konstrukci. Ta prostřednictvím stěn postupně ochlazuje předměty, lidi a vzduch v místnosti. Děje se to „sálavě“, bez průvanu, bez zásadního proudění vzduchu a víření nečistot v něm. Tento efekt je pocitově příjemný a zdravější než chlazení klimatizací, běžným větráním nebo ventilátory. Rekuperace je „nucené“, řízené větrání pomocí výměníkového systému. Ten do obytného prostoru přivádí filtrovaný vzduch, který je v zimě ohříván teplem vzduchu větraného ven. V létě je to naopak, vzduch přiváděný ven je v noci chlazen z vnějšího prostředí.

stropné chladenie a rekuperácia

Stropní chlazení a rekuperace se dokážou skvěle doplňovat v zimě i v létě.

Dá se to nakombinovat?

Pokud to zjednodušíme, stropní chlazení nesnižuje teplotu vzduchu místnosti „vháněním” studeného vzduchu, větráním. Teplo v místnosti snižuje prostřednictvím stropu chlazeného vodou. Tento systém ale nutně potřebuje doplňkové větrání. Klasický „okenní” způsob je živelný a neefektivní. Řešením je řízené větrání prostřednictvím rekuperačního větracího systému. Kromě efektivního řízení větrání jde také o provozně nízkonákladové řešení. Klíčové ale je vyvážení, nastavení systému tak, aby vzduch neproudil příliš rychle. Doporučované limitní maximum je 0,2 m/s. A jelikož je rekuperovaný vzduch odvlhčený, tak na stropě nekondenzuje.

Vyplatí se to?

Podle studií v evropských klimatických podmínkách závisí návratnost investice do rekuperačního systému na jeho účinnosti. Dalším klíčovým faktorem je cena vstupní energie v systému. Výsledky, které platí pro naši klimatickou oblast, jsou jednoznačné:

  • I v našich podmínkách je objem energie potřebný na chod systému vždy nižší než objem energie získaný rekuperací.
  • Rozptyl návratnosti investice je od 5 do 20 let.
  • Poměrně „brokovnicovou” šířku rozptylu určují kombinace různých systémů s různou účinností i varianty způsobů získávání primární energie.

Návratnost investice do stropního chlazení je srovnatelná s návratností vstupních nákladů rekuperačního systému. Benefitem je využití „dva v jednom”: stropní chlazení může být v zimě doplňkovým systémem vytápění. Obrazně řečeno, v zimě stačí jen „otočit kohoutkem naopak” a voda místo chlazení přes stropní konstrukci místnost sálavě ohřívá.

Pokud zvažujete investovat do kombinace stropního chlazení, topení a řízeného větrání rekuperací, obraťte se na profesionály. Nejen na osvědčené dodavatele kvalitních systémů, ale i odborné projektanty, kteří mají s oběma systémy praktické zkušenosti.

Je to skvělá volba

I když se to na první pohled nezdá, stropní chlazení a rekuperace k sobě patří. U stropního chlazení může bez správného větrání na stropě vznikat nežádoucí koncentrát. Kromě toho je chlazený, ale „vydýchaný” nevětraný vzduch je sice v létě pocitově v pořádku, zdravotně však ne. Řízené větrání rekuperací je ideální způsob, jak zajistit větrání u stropního chlazení. Podmínkou je ale správné nastavení maximální rychlosti proudění rekuperovaného vzduchu. I když jsou obě řešení investičně náročná, vyplatí se, jejich návratnost je nesporná. Kromě toho mají nezaplatitelné zdravotní a komfortní benefity. A navíc: oba systémy se dokážou doplňovat i v zimním režimu.

Ohodnoťte náš článek

5/5 (1)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...