Fyzikální principy stropního chlazení
Téma principů stropního chlazení se nejlépe prezentuje v katedrále. Posluchači na vlastní kůži zažívají reálný, přirozený chladivý pocit. A mají zřejmě tendenci pohodověji vnímat výklad a snad i podvědomě lépe procítit obsah a podstatu – tomu se říká zážitkové vzdělávání. Gotičtí stavitelé samozřejmě nekroutili meandry chladicích roštů z flexi trubek a nemontovali je do kleneb katedrál. Chladivý chrámový pocit je ale nepochybně nezapomenutelný a nezpochybnitelně citelný. Čtěte, jak fungují fyzikální principy stropního chlazení v interiérech obytných budov, a zjistíte, že fyzika bude fungovat i u vás doma – sice jinak než v chrámu, ale s podobnými výsledky.
Podlahovka naopak
Jeden z poměrně trefných způsobů popisu stropního chlazení je „podlahovka naopak“. Každý má nějakou představu o tom, jak funguje podlahovka. No a když to celé obrátíme – i topograficky, i z pohledu využití, dostaneme stropní chlazení. Nainstalované ne v podlaze, ale v konstrukci stropu. Netopí jako podlahovka, ale chladí. S podlahovým vytápěním má ale společného mnohem víc. Komponenty systému – od trubek, spojek až po regulaci jsou totožné pro oba způsoby využití. To, co dokáže plošně sálavě topit, dokáže i plošně sálavě chladit. Pokud tedy plošný systém jednou nainstalujete, můžete ho využívat jako “dva v jednom”. Kromě toho jsou kromě ekonomických nezaplatitelné i zdravotní benefity.
Stropní chlazení nevíří, ale sálá
Princip plošného chlazení není průvanový, nárazový, ale mírný sálavý. Ten je pro lidi podstatně přirozenější a pocitově příjemnější než proudící chladný vzduch. Systém nevíří to, co dýcháme, jako klasické větrání, ventilátory nebo klimatizace. Cirkulující chladící kapalina v trubkovém plošném roštu ve stropě ochlazuje stropní konstrukci. Strop s teplotou 15–19 °C postupně přes stěny ochlazuje podlahu, předměty, lidi i vzduch v místnosti. Jemně, nenárazově, bez průvanu a víření prachu a nečistot. Výsledkem je komfortní, příjemný pocit a celková rovnoměrná tepelná pohoda interiéru. Přidanou hodnotou je zdravotní nezávadnost tohoto systému chlazení obytných prostor.
Fyzikální limity
- Chladicí výkon je určen rozdílem mezi teplotou prostoru a průměrnou teplotou povrchu stropu.
- Vliv na chladicí výkon má více faktorů.
- Podstatné jsou skladba konstrukce stropu, stěn a rozestupy trubek v chladicím roštu.
- I nejkomfortněji chlazený vzduch potřebuje „provětrat“.
- Ke stropnímu chlazení je ideální řízené větrání rekuperací.
- Stropní chlazení není vhodné do koupelen.
Věděli jste, že…… vnímání tepelné pohody v interiéru je u každého člověka individuální? Bez ohledu na míru subjektivity se stropní chlazení nejvíc blíží ideálu přirozeného tepelného prostředí. Takového, které lidem nevadí a cítí se v něm příjemně.
Stropní chlazení je jiné…
… než jakékoliv konvenční způsoby chlazení interiéru. Prokazatelně pozitivně ovlivňuje pohodové vnímání tepelné pohody v interiéru. Kromě toho zvyšuje komfort dýchání, a tím pádem i bydlení. Zajišťuje pro lidi nejpřirozenější a nejpříjemnější způsob chlazení vzduchu v interiéru. Kromě komfortních a zdravotních má i ekologické a ekonomické benefity, ale i estetické – jakákoliv varianta stropního chladicího systému je neviditelná a nehlučná. Stropní chlazení funguje na fyzikálních principech sdílení tepla nebo chladu velkoplošnou aktivní plochou. Výsledkem je teplotně i komfortně ideální prostředí v obytných prostorách i v letních horkých dnech v dobách globálního oteplování.